Шест бизнес плана на млади предприемачи ще се реализират с помощта на Награда Empower 2011

Проектът “Smart Hand” се класира на първо място в надпреварата и получава 50 000 лв.
по статията работи: Нели Минчева
Шест бизнес плана на млади предприемачи ще се реализират с помощта на Награда Empower 2011
Снимка: Empower

Най-големият национален конкурс за млади предприемачи у нас, Награда EMPOWER, отличи 6 проекта на официална церемония в София. Победителят в надпреварата взе 50 000 лв., a oстаналите 5 получават по 30 000 лв., с които да реализират идеята си за стартиращ бизнес.

Заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Евгени Ангелов, Н.Пр. Джеймс Уорлик, посланик на САЩ в България и председателят на фондация "Емпауър Юнайтед" Томас Хигинс връчиха голямата награда на проект "Smart Hand" на Георги Чипов, в екип с Димитър Конев, Валентин Николов и Веселин Павлов. "Smart Hand” беше класиран на първо място от авторитетно жури по критериите на конкурса: иновативност, полза за обществото, качество на екипа, практичност, ясен дългосрочен ангажимент за развитие на бизнеса, оформление на бизнес плана и цялостно впечатление от бизнес идеята.

На официалната церемония младите предприемачи получиха отличията си от представители на институциите и бизнеса, които доказват с реализирането на проекта за Награда EMPOWER, че публично-частното партньорство е успешен модел, който трябва да разширява обхвата си. Сред тях, освен заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма г-н Евгени Ангелов, посланикът на САЩ в България Н.Пр. Джеймс Уорлик, и председателят на Фондация "Емпауър Юнайтед" г-н Томас Хигинс, бяха и изпълнителният директор на Българската Агенция за Инвестиции Борислав Стефанов, Управителят на AES и Президент на Американската търговска камара Питър Литгоу, Десислава Тальокова - изпълнителен директор на Фондация Америка за България, Асен Ягодин - главен изпълнителен директор на Българската Банка за Развитие, Огнян Донев, изпълнителен директор на Софарма и Председател на КРИБ, и други уважавани бизнес лидери.

През 2011 г. в конкурса за Награда EMPOWER, който се провежда за втори път, се включиха 161 млади предприемачи с оригинална бизнес идея. Най-много – 32% от всички подадени проекти, бяха в сферата на информационните технологии, следвани от проекти в сферата на културата и изкуството.

Очакванията са през 2012 г. конкурсът да бъде надграден, а концепцията му обогатена. В нея, освен конкурсната програма, се включват и срещи-дискусии в различни градове на България, които срещат млади предприемачи и утвърдени представители на бизнеса за обмен на идеи и добри практики.

Представители на институциите и бизнеса за конкурса:

В обръщението си към гостите, председателят на Фондация "Емпауър Юнайтед" Томас Хигинс подчерта, че предприемачите в България са тези, които могат да развият иновациите и икономика, базирана на знанието. "Това се вижда и при нас, в конкурса за Награда Empower, в който отново се включиха много иновативни и интересни идеи. Изминалите две години ни показаха, че формулата на конкурса е успешна и ще продължим да я развиваме в бъдеще. Надявам се догодина да можем да помогнем на още повече младите хора да реализират мечтите си.", сподели г-н Томас Хигинс.

Според заместник-министъра на Министерство на икономиката, енергетиката и туризма Евгени Ангелов "Стартиращите и иновативни малки предприятия са основна предпоставка на икономическия растеж на страната. Понеже сме убедени в това, взехме решение да отделим 40 милиона лева от програмата "Конкурентноспособност" за финансиране на подобни стартиращи компании през инструмента Джереми, с които ще могат да бъдат финансирани няколко стотин проекта през следващите 2 години. Награда Empower е чудесен пример за това как трябва да бъдат подкрепяни предприемачите в България."

От своя страна Н. Пр. Джеймс Уорлик, посланик на САЩ в България, заяви: "Аз винаги съм горд от проекти, реализирани с подкрепата на американското посолство и Американската агенция за международно развитие. Но проектът Empower е един от любимите ми, защото е много иновативен. Той е проникнат директно от предприемаческия дух на младите българи и е базиран на сериозното им образование. Empower е същевременно и виртуален бизнес инкубатор, и в същото време - икономически стимул. Благодаря на българското правителство и частния сектор, че подкрепят проекта Empower и се надявам, че ще продължат да го правят и през следващите години. "

Повече за отличените проекти:

На първо място в конкурса се класира проектът "Smart Hand", на Георги Чипов, в екип с Димитър Конев, Валентин Николов и Веселин Павлов. Те ще използват модерна технология, за да създадат изкуствени крайници, задвижвани с импулси на тялото. Иновативността на разработката и огромният й принос за обществото спечелиха единодушно авторитетното жури. Това, което ще отличава протезите на Smart Hand, е многократно по-ниската им цена, по-голямата функционалност, както и съкратеното време за обучение на пациентите, които ще ги използват. Другият иновативен елемент е добрата обратна връзка между протезата и пациента, който ще може да я контролира дори без да поглежда към нея.

Другите 5 млади предприемачи, победители от надпреварата през 2011 г., са (проектите са подредени в произволен ред):

Проект "Смелите домати” на Вера Райчева, в екип с Анна Илза Райчева и Евгени Стойчев. Този проект е посветен на създаването на електронни книжки и игри за деца между 2 и 8 години. Те са с авторски текстове, музика, анимации, картинки. Насочени са и към родители, и към техните деца, които ще могат да се забавляват навсякъде.

Проект "Izpitai.me" на Иван Анев, в екип с Павлина Борисова-Бенсен, Никола Борисов и Емил Ибришимов – иновативен електронен портал за обучение и проверка на тестове, който не само ти дава информация за допуснатите грешки, но ти да позволява да получиш информация за верните отговори на теста. Допълнителната му стойност е свързана с това, че ще подобри достъпа до учебни материали на хора в отдалечени места и такива в неравностойно положение.

Проект "Пайпремблинг" на Иван Раденков, в екип с Анна Петкова и Адриан Паскалев. Пайпремблингът е нов екстремен спорт, който ще се практикува в специално изградена инфраструктура. Идеята му е да преодолеем страховете си като се изправим срещу тях. Непознатият спорт ще привлича интереса на туристи, спортисти и т.н., дори ще спомогне България да стане по-атрактивна туристическа дестинация.

Проект "Гейм Крафт" на Виталий Филипов и Радослав Георгиев – създаване на онлайн платформа, предлагаща геймификацията (вкарване на игрови механики в ежедневните дейности с цел да станат по-забавни) като услуга. Ще се ползва като начало в обучителния процес като прави компютърни игри, базиран на образователния материал.

Проект "Cezebral” на Камен Кънчев и Георги Георгиев, който е платформа за реклама през мобилните телефони – уникален начин да печелиш от рекламите в телефона си.

Всички линкове водят към кратките видео клипове на печелившите проекти. За да видите всички клипове, вижте www.vimeo.com/empowerunited

За "Награда EMPOWER за изключителни млади предприемачи"

Конкурсът "Награда EMPOWER за изключителни млади предприемачи" е инициатива на Фондация "Empower United" (www.empower.bg) и е подкрепена от Американската агенция за международно развитие (ААМР) и Фондация "Америка за България". Програмата се осъществява със съдействието на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.

 реклама