Зам.-министърът на енергетиката Константин Делисивков откри модерна лаборатория в ЦЕНТРАЛНА ЕНЕРГОРЕМОНТНА БАЗА ЕАД (ЦЕРБ) в София. Лабораторията е оборудвана с първата в България импулсна система от ново поколение за изпитване с инпулсно и комутационно напрежение. Инвестицията на ЦЕРБ за изграждане на лабораторията и въвеждане в експлоатация е 3 555 000 лв.
По време на събитието служебният зам.-министър г-н Делисивков присъства на демонстрация как работи съоръжението, като за тази цел беше показано изпитване на проходен изолатор високо напрежение. Импулсният генератор симулира напрежение, което се появява при удар от мълния и е съпроводено от същия силен звук, около 130 dB (децибела).
Г-н Делисивков, заедно с инж. Димитър Белелиев, председател на СД на ЦЕРБ, прерязаха лентата на лабораторията. Гости на събитието бяха професори, доценти и инженери от управителния съвет на Научно-техническия съюз на енергетиците в България, от Техническия университет в София, Техническия университет във Варна и в Русе.
"Модерната високоволтова лаборатория на ЦЕРБ показва, че иновация не е непозната дума в сектора на енергетиката у нас, коментира служебният зам.-министър на енергетиката Константин Делисивков по време на откриването. "Импулсната система, която е от най-ново поколение и няма аналог у нас, дава изключителна възможност на българската фирма да бъде конкурентна на световния пазар на изпитвания на електрически съоръжения", допълни той.
"Импулсният генератор на ЦЕРБ дава много възможности за развитие на научноизследователската работа в областта на електроенергетиката, коментира доц. Петър Наков от Техническия университет в София. Продължаваме да си партнираме с компанията, за да подпомагаме практическото обучение на младите инженери в България", допълни той.
С импулсния генератор в лабораторията на ЦЕРБ ще бъдат изпитвани съоръжения за високо напрежение до 400 kV (киловолта). Такива са например високоволтови кабели, както и съоръжения на открито, изложени пряко на риск от мълнии – трансформатори, изолатори, прекъсвачи и др. Те са част от електроразпределителната мрежа и от оборудването на електрически централи и подстанции. Целта на изпитването е да потвърди надеждността на съоръженията при пренапрежения, получени при превключване (комутация) в системата или от мълния.
Според европейски стандарти, въведени и в България, е препоръчително преди монтиране на ново или основно ремонтирано съоръжение, същото да бъде изпитано с импулсно напрежение. Досега практиката е съоръженията, които трябва да бъдат тествани, да се изпращат в чужбина, което е свързано с повече разходи и време.
Генераторът притежава иновативна патентована система за свързване с изпитвания обект. Благодарение на дизайна си има ниска индуктивност, което позволява изпитването на обекти с големи капацитети. Изследванията се извършватот специално обучени за целта инженери от ЦЕРБ.
"ЦЕРБ” ЕАД е най-старото и най-голямо предприятие за енергийни ремонти у нас. Създадено е през 1948 г., а през 2001 е приватизирано. Основната дейност на ЦЕРБ ЕАД е специализирана в производство, диагностика, поддръжка и ремонт на въртящи се електрически машини и трансформатори, вибродиагностика и балансиране, както и превоз на тежки извънгабаритни товари. ЦЕРБ ЕАД има реализирани множество проекти в областта на електроенергетиката, партнирайки си с компании като НЕК, ЕСО, "Енерго-Про Мрежи”, ЧЕЗ, Лукойл Нефтохим и др. В чужбина дейността на ЦЕРБ ЕАД е свързана, като основен изпълнител или подизпълнител на проекти в Гърция, Македония, Косово, Босна и Херцеговина, Чехия, Албания, Ливан.