УниКредит и Европейския инвестиционен фонд подписаха гаранционна схема за пет държави от региона на ЦИЕ

Споразуменията с Европейския инвестиционен фонд ще осигурят финансиране по тази инициатива в рамките на Европейския съюз в размер на над 3.2 млрд. евро
по статията работи: Данаил Казаков
УниКредит и Европейския инвестиционен фонд подписаха гаранционна схема за пет държави от региона на ЦИЕ

Европейският инвестиционен фонд (ЕИФ) и УниКредит Банк Аустриа подписаха гаранционни споразумения по инициативата "Инструмент за споделяне на риска" (Risk Sharing Instrument, RSI) за кредитиране на иновативни проекти на малки и средни предприятия. Инициативата се финансира от Европейската комисия и в нея участват дъщерните банки на УниКредит в България, Хърватия, Чехия, Словакия и Унгария.

УниКредит е първата банкова група, реализираща гаранционна схема в рамките на Инструмента за споделяне на риска. Този инструмент представлява инициатива, при която отделните споразумения са взаимно свързани и са координирани от едно дружество в съответната група - в случая това е УниКредит Банк Аустриа.

Подписаните споразумения позволяват на банките от групата на УниКредит да предоставят на малките и средни фирми кредити с гаранция в размер на 50% от Европейския инвестиционен фонд с общ портфейл от 60 млн. евро. Това дава възможност на банките, част от УниКредит, да предложат финансиране при изгодни условия.

Споразуменията с Европейския инвестиционен фонд ще осигурят финансиране по тази инициатива в рамките на Европейския съюз в размер на над 3.2 млрд. евро.

"ЕИФ има удоволствието да сключи първата многонационална гаранционна схема по инициативата "Инструмент за споделяне на риска" в тези пет страни - по Седмата рамкова програма на Главната дирекция за научни изследвания и иновации в подкрепа на иновативните малки и средни предприятия заедно с УниКредит Банк Аустриа", каза по повод подписването Алесандро Тапи, директорът на отдел "Гаранции, секюритизация и микрофинансиране" на ЕИФ. Той добави още, че схемата ще осигури така необходимото финансиране, което бързо ще бъде насочено към иновативни компании в България, Хърватия, Чехия, Словакия и Унгария.

"Без никакво съмнение малките и средните предприятия са гръбнакът на европейските икономики. Ползата за нашите клиенти от първата многонационална гаранционна схема по инициативата "Инструмент за споделяне на риска" е ясна: те ще се възползват от още по-атрактивни условия за финансиране. Радваме се, че можем да използваме на практика нашата мрежа от банки в Европа, за да предоставим това изгодно финансиране в общо пет страни в Централна и Източна Европа”, каза Джанфранко Бизани, директор Корпоративно и инвестиционно банкиране в УниКредит за Централна и Източна Европа.

Целта на схемата по инициативата "Инструмент за споделяне на риска" е да насърчи банките да кредитират малки и средни предприятия и дружества с малка и средна капитализация с по-малко от 500 служители, които се нуждаят от инвестиционно финансиране и/или оперативен капитал за подпомагане на дейности по проучване и развитие на иновации с финансовата подкрепа на ЕС.

Инструмент за споделяне на риска (RSI) по Седмата рамкова програма

RSI има за цел да насърчи банките да предоставят кредити в размер до 7.5 млн. евро в зависимост от подписаното за всяка една банка споразумение, на малки и средни предприятия и дружества с малка и средна капитализация, които предприемат дейности по проучване и развитие на иновации и търсят инвестиционно или оборотно финансиране. RSI е съвместна инициатива на ЕИФ, Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и Европейската комисия. Тя се подкрепя от Европейския съюз по Седмата рамкова програма за научни изследвания и технологическо развитие (FP7) и използва капацитета на ЕИФ за поемане на риск. RSI допълва съществуващия финансов инструмент за споделяне на риска (RSFF), който е под управлението на ЕИБ.

Европейския инвестиционен фонд

Основната мисия на Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ) е да подкрепя микро, малки и средни предприятия, като им помага да получат достъп до финансиране. В тази своя роля ЕИФ подкрепя постигането на целите на ЕС по отношение на иновациите, научните изследвания и развитието, предприемачеството, растежа и ограничаването на безработицата. Кредитният портфейл на ЕИФ за гаранции възлиза на повече от 5.6 млрд. евро за над 300 операции в края на 2013 г., което го поставя на челно място при основните гаранции за европейски малки и средни предприятия, като заема водеща позиция и като гарант за микрофинансиране.

УниКредит Банк Аустриа

От 2005 г. УниКредит Банк Аустриа е част от УниКредит, една от най-големите банкови групи в Европа. Банката има една от най-силните капиталови бази сред най-големите банки в Австрия. Първичният капитал Tier 1 capital ratio се подобри до 11.2% към 31 март 2014 г. Aктивите на УниКредит Банк Аустриа към 31 март 2014 г. възлизат на 179.2 млрд. евро.

 реклама