Софтуерното пиратство струва милиарди като време и пари на потребителите и бизнеса

Ново проучване показва основните опасности за ползващите фалшив софтуер
по статията работи: Елица Елефтерова
Софтуерното пиратство струва милиарди като време и пари на потребителите и бизнеса
Снимка: Guliver/Getty Images

Докато някои потребители активно търсят пиратски софтуер с надеждата да си спестят пари, шансовете компютрите им да се заразят от неочаквани злонамерени програми са едно към три при крайните потребителите и три към десет при бизнеса. Това е един от изводите в ново Microsoft проучване, проведено от International Data Corporation (IDC).

Изследването показва още, че в резултат на тези заразявания потребителите ще похарчат 1,5 млрд. часа и 22 млрд. долара, за идентифициране и възстановяване от въздействието на зловредния софтуер, а компаниите ще трябва да отделят 114 млрд. долара за справяне с последиците от кибератаки със зловреден софтуер. 

В глобалното проучване са анализирани 270 уебсайтове и P2P (peer-to-peer) мрежи, 108 софтуерни изтегляния и 155 CD/DVD-та, интервюирани са 2077 потребители и 258 ИТ мениджъри и технологични директори (CIOs – chief information managers) в Бразилия, Китай, Германия Индия, Мексико, Полша, Русия, Тайланд, Великобритания и САЩ. 

IDC са установили, че от фалшивия софтуер, който не идва с компютъра, 45% идва от интернет. 78% от този софтуер, изтеглен от уебсайтове или P2P мрежи, съдържа някакъв вид шпионски софтуер, а 36% съдържа троянски коне и рекламен софтуер. 

"В основата на киберпрестъпленията е подправения оригинален софтуерен код, който фалшификаторите слагат заедно със злонамерен софтуер", заяви Дейвид Фин, младши главен юрисконсулт в центъра за борба с киберпрестъпността на Microsoft.

"Част от този зловреден софтуер записва всяко натискане на клавиш – това позволява на киберпрестъпниците да откраднат лична и финансова информация на жертвата – или дистанционно включва микрофона и видео камерата на заразения компютър, като по този начин киберпрестъпниците подслушват заседателни зали и спални.

Най-добрият начин да се избегнат последствията от този зловреден софтуер е, когато си купувате компютър, да се търси оригинален софтуер". 

Проучването на IDC е озаглавено "Опасният свят на фалшифицирания и пиратски софтуер" и беше представено официално днес като част от "Играй на сигурно" (Play It Safe) – глобална инициатива на Microsoft, която им за цел да привлече вниманието към въпроси, свързани със софтуерното пиратство. 

"Нашето изследване е недвусмислено: крият се много опасности за потребителите и компаниите, които използват фалшив софтуер", заяви Джон Ганц, главен изследовател в IDC. "Някои хора избират фалшиви продукти, за да спестят пари, но зловредният софтуер в крайна сметка натоварва финансово и емоционално и крайните потребители, и бизнеса." 

Основните изводи от проучването са:

  • 64% от познатите на респондентите, използвали фалшив софтуер, са имали проблеми със сигурността;
  • В 45% от случаите фалшивият софтуер е забавял работата на компютрите или е трябвало в крайна сметка да бъде деинсталиран;
  • 48% от анкетираните са отбелязали, че най-големият им проблем при използването на фалшив софтуер е загубата на данни;
  • 29% са загрижени най-много за последствията от кражбата на самоличност.

Вграждането на зловреден софтуер във фалшив софтуер е нов метод за престъпниците да печелят на гърба на потребители, които не са наясно с потенциалните опасности. 

"Българският потребител развива все по-осезаема нетърпимост срещу посегателствата върху правата му, осъзнавайки, че рисковете, произхождащи от използването на нелицензиран софтуер са не само от правно, но и от техническо естество”, коментира Велизар Соколов, юридически представител на Би Ес Ей I Софтуерният алианс за България.

"Именно и за това Би Ес Ей, и ние като юридически представители на Софтуерния алианс в България, проведохме поредната информационна кампания под наслов "Лицензирай спокойствието си”, която цели да подпомогне бизнеса да оптимизира разходите си за придобиването на лицензирани компютърни програми  и предотврати правните и технически рискове, свързани с използването на пиратски софтуер.

Това е поредната инициатива на Би Ес Ей за създаването на една благоприятна и конкурентоспособна бизнес среда в страната.”

 реклама