Антоанета Василева: "Балканите в XXI век – българският поглед" кара студентите да се утвърдят като специалисти в областта на международните отношения

Във факултет "Международна икономика и политика" на УНСС има традиции в изследване на проблемите на Балканския регион
по статията работи: Десислава Маданска
Антоанета Василева: "Балканите в XXI век – българският поглед" кара студентите да се утвърдят като специалисти в областта на международните отношения
Снимка: Thinkstock/Guliver

Конференцията "Балканите в XXI век – българският поглед" внася нещо ново и положително в изследванията на процесите в Югоизточна Европа по начин, който мотивира всички студенти да проявяват интерес към тази проблематика и да се изграждат като специалисти в областта на международните политически и икономически отношения. Това заяви проф. Антоанета Василева, декан на факултет "Международна икономика и политика" в УНСС на конференция "Балканите в XXI век – българският поглед", която се състоя във висшето учебно заведение.

Самата конференция "Балканите в XXI век – българският поглед" е организирана с участието на Българското дипломатическо дружество, Национална асоциация за международни отношения, Студентската асоциация за изследване на международните отношения.

"Високо ценя усилията на всички организатори и съорганизатори на конференцията

"Балканите в XXI век – българският поглед" да внесат нещо ново и положително в изследванията на процесите в Югоизточна Европа по начин, който мотивира всички студенти да проявяват интерес към тази проблематика и да се изграждат като специалисти в областта на международните политически и икономически отношения", подчерта проф. Василева.

По думите й факултет "Международна икономика и политика" в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) се утвърждава като модерен център за балкански изследвания.

Тя обясни, че във факултета има традиции в изследване на проблемите на Балканския регион. В него работят много учени балканисти както в областта на политическите науки, в областта на международните отношения, така и в международните икономически отношения.

"В този смисъл от една страна виждам нашия факултет като притегателен център за обучение на магистри и докторанти от съседните страни и от друга – превръщането му в център за балкански изследвания", заяви Антоанета Василева.

По думите й могат да бъдат привлечени и други колеги, които ще работят както по изследователски програми, така и по съвместни проекти.

Всичко това все още е на първоначален етап, но една от възможните цели е изследване на международната конкурентоспособност на региона.

"Сега в международните икономически отношения се говори не само за конкурентоспособност на държави, но и на региони. Това е единият аспект. Друг аспект би могъл да е издаването на някакъв обзор за икономическо развитие или барометър за социално-икономическото развитие на балканските страни. Представям си го като провеждане на регулярни срещи, конференции, издаване на информационен източник и защо не и център за обучение на докторанти и магистри", заяви проф. Василева.

Според нея процесите в нашия регион ни подсказват да се мобилизират всички наши ресурси и да се помогне България да се утвърди като конструктивен фактор в развитието им.

 реклама