WWF и Societe Generale Експресбанк помогнаха за засаждането и възстановяването на 131 000 кв.м. гори и редки растения

В проекта WWF работи в тясна връзка с администрациите на 10-те природни парка, които са част от Изпълнителна агенция по горите
по статията работи: Данаил Казаков
WWF и Societe Generale Експресбанк помогнаха за засаждането и възстановяването на 131 000 кв.м. гори и редки растения

Тригодишно партньорство за запазването на 10-те природни парка в България между Societe Generale Експресбанк (SGEB) и WWF приключи успешно. Проектът обхвана територии от общо 131 000 кв.м. - залесяване на 7 парка с обща площ от 21 000 кв.м., възстановяване на 10 вида растения в 4 парка на площ от 10 000 кв.м., както и отглеждане на съществуващи млади гори в Странджа на площ от 100 000 кв.м.

Финансирането на Societe Generale Експресбанк е принос към проект, изпълняван съвместно между Изпълнителна агенция по горите (ИАГ), WWF и 10 дирекции на природни паркове, съфинансиран от програма ЛАЙФ+ на Европейския съюз. ЛАЙФ+ изисква на всяко евро, осигурено от ЕС, изпълняващите проектите да осигурят още едно евро.

"Природозащитната инициатива има за цел да запълни липсата на опит и ресурси у нас при управление на местообитания в мрежата Натура 2000”, посочва ръководителят на проекта от страна на WWF Катерина Раковска. "Например, крайречните местообитания са в неблагоприятно състояние в национален мащаб и за възстановяването им е необходим експертен и финансов ресурс. Друг пример е природен парк "Русенски Лом", в чийто План за управление е заложено премахването на чужди, инвазивни видове дървета и засаждането на фиданки от местни видове върху освободените площи. Проектът даде възможност на парка да се заеме с тази задача и насочи много други паркове да заложат подобни възстановителни дейности в приоритети си, като те вече са в ход”, допълва Раковска.

 

"За нас опазването на българската природа е от изключително значение, както и ангажирането на клиенти и партньори към инициативата. Това е една кауза, която ние подкрепяме защото вярваме в нейното успешно развитие и защото тя е ключова за запазването на ценната българска природа и Еко равновесие. Благодарим на WWF и ИАГ за добрата организация и чудесното сътрудничество и вярваме, че така успешната ни съвместна работа ще продължи и в бъдеще." каза Деян Глешчич, директор "Маркетинг и комуникации” в Societe Generale Експресбанк.

Доброто партньорство помогна на Витоша да се завърне водната детелина, в Рилски манастир отново да цъфтят рилския ревен, панчичевата пищялка и рилската иглика, в Странджа да бъде въведен Саарландския метод на немските лесовъди – най-щадящите природата техники за производство и добив на висококачествена дървесина. Залесени бяха и местни видове във Врачански Балкан, Русенски Лом, Сините камъни, Персина, Шуменско плато.

"Сътрудничеството между Societe Generale Експресбанк, WWF и ИАГ е емблематичен български пример за качествено и иновативно партньорство между природозащитна организация, бизнес и институции”, коментира Катерина Раковска. "Освен че допринасят с финансовото подпомагане, необходимо за дългосрочно възстановяване на видове, бизнес донорите въвличат служителите си в природозащитни дейности, популяризират по достъпен начин ценността на запазената природа и така променят качествено бизнес нагласите у нас по отношение на опазването на околната среда".

По-конкретно, дейностите по съвместния проект на WWF и SGEB обхващат:

  • залесяване с клек, върба, ясен, бяла и черна топола, липа, цер, дъб, бук, бряст на обща площ от над 20 хил. кв. м.
  • засаждане на редки и застрашени растителни видове като бяла и жълта водна лилия, водна детелина, рилски ревен и рилска иглика на площ от 7 хил. кв. м.
  • възстановяване на характерни странджански растения като колхидски джел и тис на площ от 3 хил. кв.м.
  • опазване на карстови извори в Шуменско плато, които имат голямо значение за гората и впечатляващите скални образувания в природния парк
  • отглеждане на млади гори за висококачествена дървесина в Странджа по новаторския Саарландски метод, използван от немските лесовъди, върху площ от 100 хил. кв.м. , който съчетава опазването на горските местообитания с най-щадящите природата техники за добив на дървесина.

Природните паркове, заедно с националните паркове, резерватите и защитените местности, са част от екологичната мрежа на страната, която общо обхваща едва 5% от територията на България. Природните паркове включват най-често стари гори, в които се срещат редки видове като рис, мечка, вълк, лалугер, скален орел, черен кълвач, сухоземни костенурки и много други.

В проекта WWF работи в тясна връзка с администрациите на 10-те природни парка, които са част от Изпълнителна агенция по горите.

Допълнителна информация:

- Основана през 1961 г., международната природозащитна организация WWF [Ве-Ве-Еф] развива дейности в над 100 държави с помощта на 4000 служители и над 5 милиона доброволци. WWF работи за подобряване на състоянието на околната среда, за да може хората да живеят в хармония с природата. В България WWF се занимава със защитените територии и местообитанията от европейско значение в мрежата Натура 2000, горите и сладководните екосистеми, устойчивото развитие на селските райони, промените в климата.

 реклама