Интерсолар Варна вече се търгува на Българска Фондова Борса

Акциите ще се търгуват на основен пазар BSE в сегмент „Standard”
по статията работи: Елица Елефтерова
Интерсолар Варна вече се търгува на Българска Фондова Борса
Снимка: iNews

Красимир Узунов, изпълнителен директор на "Интерсервиз Узунови”, откри борсовата сесия на Българска фондова борса и отбеляза началото на търговия на емисия акции на Интерсолар Варна АД-София.

Акциите ще се търгуват на основен пазар BSE в сегмент "Standard”. Размерът на емисията е 26 073 000 лева и съответства на броя акции, като всяка акция е с номинална стойност 1 /един/ лев. Определената от заявителя индикативна референтна цена за първата търговска сесия е 1,50 /един и петдесет/ лева. Акциите на Интерсолар Варна АД ще се търгуват под борсов код ITV.

Интерсолар Варна АД управлява фотоволтаична електрическа централа "Равна гора” близо до Варна. Соларният парк е с проектна мощност от 5MWp и с прогнозирани годишни приходи от 4.5 млн. лева при очакван годишен добив от 6 479 мегаватчаса. Дружеството разполага с 25-годишен договор за продажба на енергията на местното разпределително дружество Е.ОН. 

Интерсолар Варна АД е дъщерно дружество на компанията за продажби на битова техника "Интерсервиз Узунови", която притежава 25 473 000 лв. от капитала му. Узунов, отбеляза: "Интерсолар Варна АД ще предложи на инвеститорите възможност за постоянна и сравнително безрискова доходност, тъй като компанията ще бъде дивидентно ориентирана. 

Предвижда се средният размер на дивидента да бъде 7,55% годишно. Общо платеният дивидент се предвижда да възлезе на 73,9 млн. лв. до 2036 г., при планирана печалба за периода от 76,6 млн. лв.

Прогнозите ни се базират на фиксираната в подписания договор цена от 0,69911 лв. на kW/h на изкупуваната електроенергия за гарантиран период от 25 години. Паркът, който сме създали, е от най-добрите в Европа. Най-важното, което го отличава, е: 

-На първо място влагането на изключително качествени компоненти, придружено с 25-годишна гаранция на фирмите производители. 
-Контролът от страна на TUV Rhainland Германия и SGS България върху проектирането и 
строителството на централата е гаранция за качествено изпълнение на проекта.

-Фотоволтаичната централа разполага с уникален софтуер, който позволява ежечасен мониторинг и бързото отстраняване на възникнали проблеми. Последното довежда до увеличение на производителността. 
-Допълнителната застраховка за спиране на производството за срок от три месеца за всяка авария.

Надхвърлихме прогнозата за производство на консултанта Meteocontrol GmbH за 6,48 хил. MW/h годишно още през първата календарна година от експлоатация на соларния парк с 4,74 %. Това се обяснява с конкретните висококачествени компоненти, които вложихме за изграждането на този соларен парк и перфектното му управление и мониторинг.”

 реклама